Erkeklerde Sertleşmeme Nedir?

Erkeklerde Sertleşmeme Nedir? Sorusu ile ilgili olarak cinsel yaşam denildiğinde, erkeklerin en büyük korkuları ve yine en büyük sorunlarından birisi iktidarsızlık olarak da bilinen sertleşmeme sorunudur. Peki, erkeklerde sertleşmeme nedir? Bu sorunun yanıtına ilişkin sertleşmemenin genel özellikleri şu şekilde açıklanabilir: Cinsel ilişkiye girme esnasında, erkekte cinsel arzu bulunsun veya bulunmasın farketmeksizin, cinsel organın işlevini yerine getirememesidir. İşlevini yerine getirememe ise, erkek cinsel organı olan penisin, yapısı gereği sertleşme ve ereksiyon halini almasıdır.

Sertleşme Sorunu Erkeklerde Başka Ne Gibi Sorunlardan Kaynaklanabilir?

Erkeklerde Sertleşmeme Nedir

Sertleşme sorunu erkeklerde aslında pek çok sorunun nedeni olduğu gibi, sonucudur da. Dolayısıyla erkeklerde sertleşmeme nedir sorusunu sorarken bir yandan da sertleşme sorunu erkeklerde başka ne gibi sorunlardan kaynaklanmaktadır? sorusunun da sorulması anlamlı olacaktır.

Sertleşme bozukluğuna neden olan sorunların neler olduğu incelendiğinde, birincil ve belki de en etkili sebebin ruhsal olduğu görülmektedir. Sertleşmeye yönelik sorunu olan kişilerin bir şekilde psikiyatrik sorunlar yaşadığı, ya da kendisine ilişkin algısının olumsuz olduğu görülebilmektedir. Bu durumda erkekler özellikle kendilerine ilişkin özgüvenlerinin zedelenmiş olması sebebi ile cinsel ilişki performansı konusunda da kaygı yaşayabilir ve bu kaygının neticesinde sertleşmeme sorunu ortaya çıkabilir. Özgüven sorununun ortaya çıktığı gruba bakıldığında ilk deneyimi yaşama, geçmişte başarısız bir cinsel deneyim gibi faktörler de düşünülebilir. Sertleşmeme sorununun bir diğer nedeni ise madde kötüye kullanımıdır. Söz gelimi, sigara, alkol ve benzeri bağımlılık yapıcı maddelerin kullanımı sağlığı, dahası üreme sistemini de olumsuz etkileyebilmekte, bu durum ise cinsel performansa yansımaktadır.

Sertleşme Sorunu Erkeklerde Nasıl Çözülebilir?

Sertleşme sorunu erkeklerde bazı zamanlar çözülebilir bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun nedeni aslında yukarıda da ifade edilen bir takım başka sorunlardan kaynaklı olmasıdır. Dolayısı ile sertleşmeme sorununu çözmek için öncelikle, buna neden olabilecek diğer sorunları tespit etmek ve ortadan kaldırmak gereklidir. Söz konusu sebepler esasen fiziksel ve psikolojik olarak iki kategori altında toplanabilmektedir. Psikolojik temelli sorunlar, çocukluktan itibaren gelen ve zihne yerleşen, aileden ve sosyal çevreden görüp, edinilen bir takım olumsuz düşünce ya da inançlardan kaynaklı olabilmektedir. Bu durum nasıl bir erkek olmalı, sevgi nasıl gösterilmeli gibi konularda aldığı eğitim ya da ailesinin kendisine sevilme ve kendisini ifade etme imkanı tanımasıyla ilgili olabilir. Bu tür problemler genellikle farkında olunmadan bilinçaltında yer edinilmektedir ve bir terapist desteği ile açığa çıkarılarak çözülmesi mümkündür. Sertleşmeme sorunu için olası nedenlerden diğer olan fiziksel boyut ise, daha çok yaşam stili, kötü alışkanlıklar, beslenme, ağır iş temposu gibi fizyolojiyi etkileyen sebeplerden kaynaklanabilir. Bunları çözmek için ise, yaşam kalitesinin daha iyi ve düzenli bir hale getirilmesi, bunun dışında altta yatan başka bir fizyolojik sorunun olma olasılığı doktor yardımı ile değerlendirilerek çözülebilir.

Erkeklerde Sertleşme Sorununa Karşı Ne tür Önlemler Alınabilir?

Erkeklerde sertleşmeme nedir ve sertleşme sorunu erkeklerde nelerden kaynaklı olabilir sorularına yanıt verildiğine göre, henüz bu tür sorunlarla karşılaşmamış kişilerin neler yapması gerektiğine de değinmek gerekmektedir. Öncelikli olarak beslenme düzenine ve yararlı besinler tüketmeye dikkat edilmelidir. Zira beslenme sorunu da sertleşmemeye neden olabilecek sorunlar arasında başta gelmektedir. Bunun haricinde duruşa dikkat etmeli ve bunu düzeltmek için spor gibi ek uygulamalardan yararlanılmalıdır. Son olarak tüketilen suyun miktarını göz ardı etmemek gerekmektedir. Detaylı bilgi için tıklayınız.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH