Sertleşme Sorunu Nasıl Giderilir?

Sertleşme Sorunu Nasıl Giderilir? Sorusunun cevabı 50 yaş ve üzerinde ki erkelerde prostat kanseri oldukça sık görülmektedir. Erken tanı oldukça önemli olan bu rahatsızlık tedavi sonrasında bazı problemleri de beraberinde getiriyor. Bunların başında ise sertleşme sorunları geliyor. Sertleşmenin sorunları sadece kanser ile birlikte ortaya çıkmamak ile birlikte alt yapısında pek çok sebep barındırabiliyor. Cinsel fonksiyonlarda yaşanan herhangi bir problem özellikle sosyal yaşantı ve iş yaşantısına kadar pek çok alını da olumsuz yönde etkilemektedir. Peki, sertleşme sorunu nasıl giderilir?

Prostat Kanseri Ameliyatından Sonra Sertleşmenin Sorunları Devam Eder mi?

Sertleşme Sorunu Nasıl Giderilir?

Prostat kanseri esnasında peniste bulunan sinirler hasara uğrayabilir. Çünkü bu sinir uçları oldukça hassastır. Böylece ameliyat esnasında yapılan yanlış bir müdahale ya da dikkatsizlik sinirlere zarar verebilir. Prostat kanseri ameliyatı pek çok açıdan önemli olduğu için özellikle sinir okuyucu cerrahi yani robotik cerrahi seçenekleri zaman zaman dillendirilmektedir. Fakat bu konu halen tartışılan ve üzerinde netlik kazandırılmamış bir konudur. Bu doğrultuda ameliyat geçirmiş olan hastaların en az yarısı sertleşmenin sorunları yaşadığını belirtmektedir. Ayrıca sertleşme problemi sebebi ile de yeni bir tedavi talebinde bulunan hastalar da vardır. Peki, bu denli önemli bir problem olan ve pek çok erkeğin tedavi görmek için uğraştığı sertleşme sorunu nasıl giderilir? Bu noktada öncelikle sertleşme sorununa sebep olan başka bir problem var mı dikkat edilmesi gerekir. Bu duruma etki eden sebeplerin başında hastanın yaşı ve ameliyattan önce de bu gibi problemleri yaşayıp yaşamadığı geliyor.

Sertleşmenin Sorunları Nelerdir?

Prostat ameliyatında hasar gören sinir uçları sertleşme sorununu tetikleyen önemli sebeplerden biri olsa da özellikle ameliyat öncesi hastanın durumu da önemlidir. Özellikle hastanın ve eşinin yaşı bu gibi problemleri tetikleyen en önemli etkenlerden biridir. İleri yaşta olmayan bir hasta için psikolojik etkenler de önemlidir. Ameliyat sonrasında ise uygulanan tedavi yöntemleri sebebi ile de sertleşmenin sorunları ile karşı karşıya gelmek olasıdır. Ameliyatta uygulanan robotik müdahale de dahi bu gibi problemleri yaşamak mümkündür. Bu nedeniyle özellikle prostat ameliyatı sonrasında rehabilitasyon süreci dikkate alınmalıdır.

Kesin Olarak Sertleşme Sorunu Nasıl Giderilir?

Cerrahi müdahale uygulaması tamamlandıktan sonraki 2 aylık süreçte rehabilitasyon uygulaması önemlidir. Özellikle peniste şekil kaybı yaşanmaması için aksatılmaması gereken bir uygulamadır. Ayrıca ameliyat sonrasında peniste genellikle 1 cm kadar bir kısalma da gözlenebilir. Tüm bu sorunlar rehabilitasyon süreci ile sağlıklı bir biçimde atlatılabilir. Rehabilitasyonda oral tedavi yani ilaç tedavisi uygulanabilir. İlaçlar hastaların kişisel durumlarına göre belirlenir ve yine bu doğrultuda dozaj ayarlaması yapılır. Sertleşme sorunu nasıl giderilir sorusuna başka bir cevap da penis içerisinde enjeksiyon ya da penil protez uygulamasıdır. Penil protez yöntemi sertleşmenin sorunları olan hastaların hiçbir biçimde tedaviye cevap vermediği aşamada uygulanmaktadır. Görüldüğü gibi sertleşme sorunu nasıl giderilir sorusunun farklı cevapları bulunuyor. Detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH